Hipotireoza i prehrana: PALEO ishrana ili koje štetne namirnice izbaciti?

Zdrave prehrambene navike ili reducirani način ishrane vrlo često teško je održavati. Pogotovo ako je prisutan i poremećaj štitnjače. Jedan od simptoma hipotireoze koji najviše frustrira je konstantan umor i nedostatak energije. Često čeznemo za danima kada smo se bez problema penjali na planine, bavili se najrazličitijim aktivnostima bez većeg napora i bez problema podnosili vruće ljetne dane.

Ono što većina ne zna je da terapija koju uzimamo za štitnjaču vrlo često sama po sebi nije dovoljna kako bi nam pomogla vratiti snagu i nedostatak energije. Jedina tajna kompletne promjene i za nas i za našu štitnjaču je promjena prehrane.

“Zdrava hrana” koja to – nije

Sigurno znate da osobe s hipotireozom ili Hashimotovim tiroiditisom iz prehrane trebaju isključiti mlijeko i kruh, odnosno žitarice. Iako je ova hrana donedavno bila na glasu kao „zdrava“ i reklamirala se zbog mnogih zdravstvenih prednosti, mliječni proizvodi i žitarice vjerojatno su dvije najopasnije namirnica koje osobe s hipotireozom mogu konzumirati.

Moglo bi se zvučati neugodno otkriti kako je donedavno “zdrava” hrana ustvari – nezdrava. Ali, kada je u pitanju poremećaj štitnjače odnosno autoimuni poremećaj, istraživanja pokazuju kako je PALEO način ishrane idealan za poboljšanje simptoma bolesti. U mnogim slučajevima, može čak autoimune bolesti dovesti u stanje remisije. PALEO dijeta je prehrana bez žitarica, mahunarki, mliječnih proizvoda i šećera.

Istraživanja provedena na temu „PALEO prehrana“ pokazala su kako PALEO dijeta ima puno pozitivnih učinaka i doprinosi povoljnim promjenama kod tzv. faktora rizika. Neki od njih su: težina, opseg struka, C-reaktivni protein (marker upala), glikirani hemoglobin ili HbA1c (kontrola glukoze u krvi ), krvni tlak, tolerancija na glukozu, osjetljivost na inzulin i lipidne profile (poput kolesterola). Drugim riječima, PALEO dijeta može u konačnici smanjiti simptome upale povezane s hipotireozom.

Što ne smiju jesti osobe s hipotireozom?

Gluten / žitarice

U društvu koje je naučilo jesti hranu pretežno baziranu na obrađenom bijelom brašnu, isključivanje glutena i žitarica iz prehrane zvuči kao noćna mora. Međutim, brojna istraživanja u svijetu povezuje konzumiranje hrane koja sadrži gluten s rastućom epidemijom autoimunih poremećaja. Samo izostavljanje glutena iz prehrane mnogima bi moglo značajno poboljšati simptome hipotireoze.

Gluten je odgovoran za pogoršanje stanja zvanog sindrom propusnosti crijeva (curenja crijeva) ili intestinalne permeabilnosti. To se događa svima. Jedna od funkcija crijeva je zaštititi ostatak tijela od bakterija ili čestica koje mogu biti unutar crijeva, ali ne u ostatku tijela. Jedna takva čestica je gluten.

Gluten otvara “vrata” crijeva tako da velike bjelančevine poput gliadina (dio molekule glutena) bježe u krv. Kada dođe do toga, zadatak je imunološki sustava očistiti gliadin iz tijela. Ako se to događa stalno, mjesecima i godinama, imunološki sustav oštećuje i počinje napadati zdravo tkivo.

Ovo je u konačnici ono što se događa u slučaju Hashimotovog tiroiditisa. Gluten započinje niz procesa koji u konačnici završavaju oboljenjem i prestankom rada štitne žlijezde. Stoga, možete zaključiti da se nakon uklanjanja glutena iz organizma, mnoge osobe s hipotireozom počinju bolje osjećati.

Koja hrana sadrži gluten?

Hrana koja sadrži gluten obično uključuje hranu napravljenu od pšenice, ječma i raži. Primjeri su kruh, tjestenina, kolači, krekeri, peciva, krutoni… Manje očiti izvori glutena (osim ako nisu označeni kao proizvodi bez glutena) su umak od soje, umaci i marinade, gotove juhe, hamburgeri s krušnim mrvicama, pivo i pivski kvasac.

Također imajte na umu da prirodne žitarice koje izvorno ne sadrže gluten, kao što su riža i zob, mogu biti kontaminirane glutenom u tvornici u kojoj su pakirane. Pazite na hranu za koju se na prvu smatra kako je  bez glutena, ali nije (poput ovih). Radije odaberite hranu na kojoj je jasno naznačeno da je bez glutena.

Treba li baš sve žitarice isključiti iz prehrane?

Na početku protokola za liječenje simptoma hipotireoze, važno je isključiti sve žitarice. To uključuje žitarice koje se smatraju zdravima poput zobi, quinae i heljde. Također, zapamtite da je i kukuruz žitarica i da također može izazvati poremećaj kod osoba s autoimunim poremećajem.

Mlijeko i mliječni proizvodi

Budući da osobe s hipotireozom obično imaju probleme s crijevima, isključivanje iz prehrane mliječnih proizvoda ovoj skupini ljudi također pomaže pri ublažavanju simptoma hipotireoze. Baš kao što imunološki sustav može napasti gluten, kazein, jedan od proteina koji se nalaze u mlijeku, također može izazvati autoimuni poremećaj. Stoga je izbjegavanje mliječnih proizvoda još jedan od preduvjeta kod poremećaja štitnjače. A to će doprinijeti općem boljem stanju organizma.

Koja hrana sadrži mliječne proizvode?

Mlijeko se nalazi u hrani koja sadrži mlijeko kao osnovu. To uključuje mlijeko, sir, jogurt, maslac, šlag i kiselo vrhnje. Također, provjerite oznake na pakiranjima za riječi poput laktoze, kazeina, sirutke i mliječnih proizvoda, kako biste bili sigurni da izbjegavate sve mliječne proizvode.

Soja

Iako se soja može odnositi na zdravu prehranu, u ovom slučaju i ona treba biti isključena iz prehrane. Razlog je taj što soja sadrži izoflavone za koje se utvrdilo da izazivaju endokrine poremećaje. To znači da soja ometa osjetljivu ravnotežu hormona unutar tijela. Na primjer, jedna je studija utvrdila da prehrana sojinim proizvodima ima isti hormon koji mijenja rezultate kao što je slučaj kod žena koje uzimaju tamoksifen, lijek koji se rabi u karcinomu dojke.

Prilikom ispitivanja na životinjama, pokazalo se kako izoflavoni smanjuju funkciju štitnjače. Jedna je britanska studija pokazala da i mala izoflavonska izloženost (16 mg / dan) povećava vjerojatnost napredovanja od subkliničkog do pretjeranog hipotiroidizma. Kao što možemo vidjeti, proizvodi od soje jednostavno nisu dobra ideja za hipotireozu.

Iako se čini kako je relativno lako isključiti iz prehrane hranu poput sojinog mlijeka ili proteina soje, ono što nije toliko očito su proizvodi koji soju sadrže prikriveno. Soja lecitin je aditiv soje sveprisutan u većini prerađenih namirnica. Stoga je vrlo važno izbjegavati procesiranu hrana i uvijek provjeravati oznaku prije kupnje ili konzumacije pakirane hrane.

Goitrogeni

Goitrogen može biti definiran kao hrana koja blokira štitnjaču od njene optimalne funkcije odnosno rada. Goitrogeni se mogu naći u povrću kao što su brokula, kelj, cvjetača, kupus i još mnogo toga.

Tehnički se goitrogeni bore za apsorpciju joda, važnog sastojka potrebnog za formiranje hormona štitnjače. To u konačnici smanjuje funkciju štitnjače. Većina oosba s hipotireozom vjeruje kako bi trebali izbjegavati ove namirnice. Međutim, postoje dokazi koji pokazuju da taj rez i ne bi trebao biti baš tako oštar.

Naime, mnogi su znanstvenici mišljenja kako je u redu jesti goitrogenu hranu pod uvjetom da u tijelu ne postoji deficit joda i selena. Stoga provjerite imate li nedostatak ovih elemenata.

Ako je sve u redu, možete povremeno konzumirati i navedene namirnice, jer su indirektno dobre za zdravlje štitnjače. Naime, sadrže tvari potrebne za detoksikaciju jetre, kao i svojstva protiv raka. Stoga, ne jesti ove namirnice je čak i više riskantno od njihovog uključivanja u prehranu.

Sumnjate li da imate manjak joda ili selena ili ako, pak, niste sigurni, pobrinite se da giotrogene namirnice prije konzumacije skuhate i izbjegavajte ih jesti sirove. Proces kuhanja razbija goitrogene i čini ove namirnice sigurnijima za zdravu funkciju štitnjače.

Točan nalaz razine hormona štitnjače

Dobivanje točnog nalaza razine hormona štitnjače prilikom posjeta liječniku može biti prilično teško, na žalost. Većina liječnika je osposobljena samo za testiranje razine TSH ili T4. Nisu rijetki slučajevi kada su ovi hormoni u nalazima “u redu”, a vi još uvijek osjećate neravnotežu u organizmu i imate sve simptome koje ste i prije osjećali.

Stoga je vrlo važno testirati i dodatne hormone štitnjače. To su: Free T3 (Ft3) , reverzne T3 i Free T4 (Ft4). Ovi testovi daju potpuniji prikaz stanja rada štitnjače.

U slučajevima tzv. subkliničkog hipotireoidizma, razine hormona štitnjače nisu označene kao dovoljno loše da se smatraju hipotireozom. Stoga ne dolazi do primjene terapije odnosno propisivanja lijekova.

Bez obzira što mnoge osobe i dalje pate od simptoma koji mogu (i moraju) zahtijevati upotrebu određenih dodataka. Zato obavezno kod pretraga krvi treba uključiti i ove hormone: TSH, free T4, free T3 i reverzni T3, kako bi se dobila cjelovitu sliku o tome što se događa sa štitnjačom.

Odličan motiv za promjene

Na kraju, provođenje svih ovih promjena u prehrani je vrlo zahtjevno. Međutim, nakon što umor nestane i raspoloženje se podigne, nakon što počnete gubiti na težini, a kosa prestaje ispadati, a memorija se poboljša, održavanje Paleo prehrane kao načina života bit će daleko značajnije od trenutačne potrebe za pizzom. Prehrana je ključna promjena za mnoge kronične bolesti.

A kad je riječ o štitnjači, razlika je kao između toga da nemate energije izaći iz kreveta ili da imate toliko energije da se možete popeti na planinu!

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads